Frida Kahlo

18. května 2008 v 18:05 |  Umění
Životopis-
Do dějin se zapsala nejen jako skvělá a provokativní malířka, ale i jako sexuální a politická revolucionářka s horkou jižní krví. Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon se narodila v roce 1907 v mexickém Coyacanu jako dcera židovského emigranta a mexické indiánky. Snad odtud se vzala ona živost a touha po životě, která dokáže překonat i největší bolest.
Původně chtěla být lékařkou, ale v osmnácti letech byla těžce zraněna při dopravní nehodě autobusu. I když těžce zraněna je možná slabé označení pro zpřelámanou páteř, rozdrcenou pánev a tyč, která Fridě prorazila bok a vyšla ven pohlavím. Matka tedy dala Fridě, upoutané na lůžko a uvězněné v sádrovém korzetu, olejové barvy, aby zkusila malovat. Ze začátku malovala hlavně autoportréty, později i portréty ostatních členů rodiny. Dlouho si všichni mysleli, že už nebude nikdy chodit. Vůle ale překonala handicap a znovu se postavila na nohy, v té době už jako nadějná umělkyně.
Později se setkala s malířem Diegem Riverou, a k bolesti fyzické se přidala ještě bolest psychická. Diego Rivera, gigant mexického muralismu, o jednadvacet let starší, nebyl právě vzorným manželem a zahýbal jí, kde se dalo. "V životě mě potkaly dvě velké nehody. První byl ten autobus, a druhá ty. Ty jsi horší, Diego." Frida si to přirozeně nenechala líbit a oplácela mu to stejnou měrou, s muži i se ženami. Jejím milencem byl i revolucionář Lev Trockij, kterému nabídla ve svém domě azyl(byla zarytá komunistka). Ještě více než bouřlivé manželství s Riverou ji ale trápila touha po dítěti. Několikrát potratila (jednou z příčin byla možná syfilitida, kterou si pořídila už na střední škole) , a tyto své zážitky otiskla do svých emotivně nejsilnějších obrazů.
Později se s Diegem rozvedli, aby se zase za rok vzali, i když Frida už pak odmítala s Riverou intimně žít. I přes to všechno spolu byli téměř pětadvacet let, až do Fridiny smrti. Rok před smrtí jí kvůli gangréně museli amputovat pravou nohu a tak své poslední obrazy malovala na vozíčku. Za svůj život měla pouze jedinou výstavu, kam jí ale museli přinést i s postelí. Přestože už měla pár dní před smrtí, pila tequilu, kouřila doutníky a mluvila sprostě, jak měla ve zvyku. Poslední obraz, která namalovala, zátiší s melouny, nazvala Viva la vida - Ať žije život.
Ten životopis je strašně dramatický, co myslíte. Na Fridě obdivuji to, že i když byla prakticky úplně odepsaná tak měla dál radost ze života, narozdíl od jiných lidí, kteří upadnou do deprese když mají silnější stehna.
Tady je pár obrazů:
tenhe mě dostal...
a tady je ten poslední- Viva la vida
A mimochodem- o Fridě byl natočený opravdu krásný film Frida se Salmou Hayek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klárka Klárka | 18. května 2008 v 18:10 | Reagovat

Ahoj mrkni se na můj blogísek : http://superhvezdy12.blog.cz a hned první článeček otevři podívej se na kočičky a hlasuj pro tu nejhezčí !!

2 TisaKisa TisaKisa | E-mail | Web | 18. května 2008 v 20:19 | Reagovat

Ahoj, na blog se ti mrknu, ale zakládám si novou rubriku, ve které si budete moct udělat reklamu- jenom mi písněte na mail, takže bych v komentářích měla reklamy nerada

3 juliette juliette | Web | 1. června 2008 v 18:01 | Reagovat

Zvlastni obrazy!!

4 TisaKisa TisaKisa | Web | 1. června 2008 v 18:02 | Reagovat

Proto se mi taky líbí:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama