Vincent van Gogh

19. května 2008 v 14:17 |  Umění
Vincent van Gogh
Vincent Willem van Gogh [van choch] (30.března 1953-29. července 1890) byl nizozemským malířem a kreslířem. Byl jednou z největších osobností světového výtvarného a je dnes pravděpodobně nejznámější postavou nizozemské historie. Gogh vytvořil v relativně malém časovém intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb (tý jo). Goghovo dílo bylo za jeho života takřka neznámé (prodala se jen jedna malba necelý rok před Goghovou sebevraždou) (což je velká škoda). Za života se van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí; zejména po výstavě v Paříži 17. března 1901 (11 let po Goghově smrti).
Svým stylem zapadá van Gogh nejvýrazněji mezi fauvisty (umělecký směr, který vznikl ve Francii na počátku 20. století), expresionisty, z části pak i mezi ranou abstrakci. Novátorským pojetím reality změnil náhled na tradiční impresionistickou malbu a z uměleckého hlediska významně ovlivnil především první polovinu 20.stol.. Vůlí vyjádřit vlastní pocity se stal mimoděk jedním ze zakladatelů právě nastupující umělecké větve zvané expresionismus (z Goghovy generace expresionistů jmenujme např. Edvarda Muncha, nebo Henriho de Toulouse-Lautreca).
Některé z Goghových maleb zaujímají vysokou pozici v seznamu nejdražších maleb na světě. 30. března 1987 byl prodán Goghův obraz Kosatce za tehdy rekordních 53,9 milionu dolarů a 15. května 1990 zlomil jeho Portrét doktora Gacheta další rekord, když se ho podařilo prodat za 82,5 milionů dolarů.
Tady jsou některé jeho obrazy:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 juliette juliette | Web | 1. června 2008 v 17:59 | Reagovat

opravdu krásný obrazy!! Chudák ale nák ten život nezvladl

2 TisaKisa TisaKisa | Web | 1. června 2008 v 18:01 | Reagovat

Jj, ale kdyby byl normální, tak by ty obrazy asi nebyly tak nádherný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama